Spinalinė raumenų atrofija (SRA)

Angl. Spinal muscular atrophy (SMA).

Lietuvoje naujagimiai VNT programos metu tikrinami dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA) nuo 2023 metų sausio.

Visiems naujagimiams sauso kraujo mėginiuose yra atliekamas SMN1 geno homozigotinio genotipo 7–o egzono delecijos nustatymas.

Kas yra spinalinė raumenų atrofija?

Spinalinė raumenų atrofija – reta genetinė nervų ir raumenų liga. Šios ligos metu yra pažeidžiami neuronai, kurie perduoda signalus iš smegenų į raumenis. Smegenys raumenims valdyti naudoja specialius neuronus, kurie yra vadinami motoriniais neuronais. Kad šie neuronai atliktų savo funkcijas tinkamai, jiems yra būtinas baltymas – motorinių neuronų išgyvenamumo baltymas (angl. survival motor neuron SMN).

Naujagimių, sergančių SRA, organizme nėra pakankamai gaminama SMN baltymo, o esant jo stokai motoriniai neuronai žūsta ir pažeidžia ryšį tarp smegenų ir raumenų. Tuomet smegenys negeba siųsti signalo raumenims judėti, raumenys pradeda silpnėti ir nykti. Tokiems pacientams stebimi judėjimo, kvėpavimo, rijimo funkcijos sutrikimai.

Yra keturi pagrindiniai SRA tipai, kurie skirstomi pagal būklės sunkumą, t.y. pagal organizme pagaminamo SMA baltymo kiekį.

Kas lemia spinalinę raumenų atrofiją?

SRA sukelia pokyčiai SMN1 gene, daugumą atvejų (95 proc.) lemia SMN1 geno homozigotinė delecija (geno dalies iškritimas abejose geno kopijose). Šis genas yra instrukcija organizmui, kaip gaminti SMN baltymą, kuris būtinas palaikyti sveikus ir funkcionuojančius motorinius neuronus. Sveiki motoriniai neuronai gali perduoti signalus iš smegenų raumenims. Kai SMN1 genas tinkamai neatlieka savo funkcijos, tuomet organizme nepagaminamas pakankamas kiekis SMN baltymo. Be šio baltymo motorinių neuronų funkcijos sutrinka ir jie žūsta. Tai pažeidžia smegenų ir raumenų ryšį, raumenys silpsta, nyksta.

Organizme yra ir SMN2 genas, kuris taip pat yra instrukcija organizmui, kaip gaminti SMN baltymą. Kiek baltymo bus pagaminta sergant SRA, priklauso nuo SMN2 geno kopijų skaičiaus t. y. kuo daugiau SMN2 kopijų, tuo daugiau SMN baltymo bus pagaminta, o tai lems švelnesnę SRA simptomatiką.

Kaip pasireiškia spinalinė raumenų atrofija?

Pacientų simptomai priklauso nuo SRA tipo:

  • I tipas paprastai pasireiškia iki 6 mėnesių amžiaus ir yra nustatomas 80 proc. visų SRA sergančių pacientų. Dažnai pasitaiko kvėpavimo sutrikimai ir raumenų silpnumas, sergantys kūdikiai niekada neišmoksta savarankiškai sėdėti, negeba laikyti galvos ir gali prarasti gebėjimą ryti. Negydant daugelis sergančių vaikų miršta nesulaukę 2 metų.
  • II tipas pasireiškia nuo 6 iki 18 mėnesių amžiaus. Vaikai gali sėdėti be atramos, bet negali stovėti ar vaikščioti be pagalbos, gali turėti kvėpavimo bei rijimo sutrikimų. Vidutinė gyvenimo trukmė sutrumpėja, tačiau paprastai išgyvena iki 20-ies metų.
  • III tipas pasireiškia nuo 18 mėn. iki paauglystės. Vaikai gali patys vaikščioti ir sėdėti savarankiškai, tačiau gali būti sunku bėgti, atsistoti nuo kėdės ar lipti laiptais. Kitos komplikacijos gali būti stuburo kreivumas ir kvėpavimo takų infekcijos. Gydant dauguma žmonių gyvenimo trukmė paprastai būna normali.
  • IV tipas pasireiškia suaugusiems. Šis tipas pasireiškia lengvu ar vidutinio sunkumo kojų raumenų silpnumu ar skausmu ir raumenų nykimu. Laikui bėgant simptomai gali stiprėti, bet gyvenimo trukmė paprastai būna normali.

Kaip paveldima spinalinė raumenų atrofija?

Spinalinė raumenų atrofija paveldima autosominiu recesyviu būdu. Paprastai abu tėvai yra sveiki ligos nešiotojai, t. y. turi tik po vieną ligą lemiantį pakitusį geną. Jeigu pakitusį geną vaikas gauna iš abiejų tėvų, jis gimsta sirgdamas SRA. Jei tėvai yra šios mutacijos nešiotojai, tuomet kiekvieno nėštumo metu yra 25 proc. tikimybė susilaukti sveiko vaiko, kuris nebus ligos nešiotojas, 50 proc. tikimybė, kad vaikas bus sveikas ligos nešiotojas ir 25 proc. tikimybė susilaukti SRA serančio vaiko.

Kaip gydoma SRA?

Gydymas priklauso nuo SRA tipo ir simptomų, siekiama palengvinti simptomus ir atitolinti ligos komplikacijas – užtikrinant kvėpavimo funkcijos palaikymą, mitybą, skiriant ortopedines ir kitas pagalbines priemones, reabilitaciją.

Šiuo metu yra keli vaistai, patvirtinti SRA gydymui:

  • Vaistai, skatinantys SMN baltymo gamybą, skiriami reguliariai.
  • Genų terapija, prieinama kai kuriose šalyse. Trūkstamas ar pakitęs SMN1 genas pakeičiamas funkcionuojančiu genu. Injekcija reikalinga vieną kartą.

Be šių patvirtintų gydymo būdų, klinikiniuose tyrimuose tiriami keli kiti vaistai. Anksti diagnozuota SRA ir gydymas pagerina gyvenimo kokybę ir išgyvenamumą. Ligos diagnozė ikisimptominėje stadijoje yra įmanoma tik vykdant visuotinį naujagimių tikrinimą. Net jei jūsų kūdikiui nėra jokių simptomų, labai svarbu pradėti gydymą, kad būtų kuo ilgiau išsaugoti jo gebėjimai.