Išplėstinė naujagimio patikra

Daugumoje pasaulio šalių naujagimiai yra tikrinami ir dėl kitų retų, sveikatai labai pavojingų ligų. Šių ligų požymiai paprastai yra nepastebimi ar neatpažįstami iš karto po gimimo, tačiau negydoma liga gali sukelti žalą sveikatai jau po kelių savaičių ar mėnesių ir netgi lemti staigią kūdikio mirtį. Kitų šalių duomenimis kasmet apie 30 – 60 naujagimių gimsta sergantys šiomis ligomis.

VUL Santaros klinikų Medicininės genetikos centre galima patikrinti naujagimį dėl 30-ies gydomų paveldimųjų ligų, tačiau kol kas šis tyrimas nėra kompensuojamas PSDF lėšomis ir yra mokamas.

Išplėstinės naujagimio patikros metu tiriama aminorūgščių ir acilkarnitinų koncentracija sausame kraujyje, o ant tyrimo kortelės paimtas kraujas turi būti ne senesnis nei 3 savaitės.

Nesvarbu, kokiame stacionare gimė Jūsų naujagimis – jei kraujo buvo paimta ant tyrimo kortelės visuotinei naujagimių patikrai dėl 12-os ligų, papildomai kraujo šiam tyrimui imti ir informuoti medicinos personalo nebereikės. Tereikia sumokėti už išplėstinę patikrą ir mokėjimo pavedimo kopiją atsiųsti nurodytu e-paštu. Atlikto tyrimo rezultatus Jūs gausite kartu su jų interpretacija.

Sumokėti už VNT30 tyrimą (72,20 Eur) galima dviem būdais:
1. Grynais/kortele – VUL Santaros klinikų Medicininės genetikos centre (F korpusas, I aukštas, Medicininės genetikos centro slaugytojų postas) darbo dienomis nuo 8.00 iki 15:00 arba
2. Pavedimu:
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos sąskaita SWEDBANK
LT487300010002492286
Įmonės kodas 124364561
Mokėjimo paskirtyje būtina nurodyti:
a. Tyrimo kodą: 19211 (VNT30)
b. Gimdyvės vardą ir pavardę bei asmens kodą
Mokėjimo pavedimo kopiją atsiųskite e-paštu: vnt@santa.lt

Jūsų naujagimio tyrimo dėl 30 paveldimų medžiagų apykaitos ligų (VNT30) rezultatus galėsite peržiūrėti internetinėje paciento kortelėje (IPK), prisijungti gali tik gimdyvė:     
1. https://viva.santa.lt/ipk/moblogin.asp
2. Prisijungiama naudojant paslaugą  „Elektroniniai valdžios vartai“
3. Pasirenkate naudotoją „Gyventojas“
4. Pasirenkate prisijungimo būdą (banką arba elektroninę atpažinties priemonę)
5. Sekite prisijungimo priemonės nurodymus
6. Patekę į puslapį „Sveikatos priežiūros įstaigų paslaugos“, spauskite „Patvirtinti“
7. Internetinėje paciento kortelėje galite peržiūrėti VNT30 tyrimo atsakymus.
8. Atsidarius atlikto tyrimo atsakymo formą, pirmajame lape žiūrėti į grafą „Išvada“.Daugiau informacijos apie IPK:https://viva.santa.lt/ipk/instrukcija.asp

Medžiagų apykaitos pokyčiams naujagimystėje įtakos gali turėti ir įvairios su paveldimomis ligomis nesusijusios būklės, maitinimo ypatumai. VNT30 yra atrankinis tyrimas, kurio metu nustačius pokyčius, būsite pakviesti gydytojo genetiko konsultacijai, kuris paaiškins rezultatus ir pakartos tyrimą ar paskirs papildomų tyrimų.